قبل از حضور با شماره های مطب در تماس باشید

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت

آنچه می خوانید...

بوتاکس صورت همانطور که شما هم می دانید امروزه یکی از پر طرفدارترین روش ها در بین زنان و مردان برای از بین بردن چین و چروک های صورت و جوانسازی آن است. به طوری که استفاده از آن در علم پزشکی پیشینه ای 50ساله دارد. با این وجود تزریق بوتاکس به منظور برطرف کردن خطوط پوستی فقط چند سالی است که در بین مردم رواج یافته است. در این رابطه ما تصمیم گرفتیم تا ضمن معرفی شیوه های کاربردی زیبایی، به سوالات شما پیرامون موضوع تزریق بوتاکس صورت پاسخی کامل ارائه دهیم.

ویدئوهایی درباره تزریق بوتاکس و ماندگاری آن

کاربردهای زیبایی بوتاکس

بوتاکس صورت به شما کمک می کند تا چین و چروک های اطراف چشم، خط اخم میان دو ابرو، خطوط افقی پیشانی و حتی چروک های گردن شما را بصورت شگفت انگیزی از بین ببرد. آن هم بطوری که انگار اصلا وجود نداشته اند. علاوه براین، تزریق بوتاکس به منظور استفاده های دیگری مانند بالا بردن گوشه های لب و یا نوک بینی به کار می رود. یکی دیگر از راه های جوانسازی پوست تزریق چربی است.

کاربردهای زیبایی بوتاکس

کاربردهای درمانی

 • برطرف کردن افتادگی پلک
 • برطرف کردن مشکل پریدن پلک یا پرش عضلات چشم
 • برطرف کردن میگرن مزمن
 • برطرف کردن اسپاسم عضلات گردن
 • برطرف کردن مشکلات مثانه‌ پرکار یا بیش فعال
 • برطرف کردن تعریق بیش از اندازه (هایپرهیدروز)
 • برطرف کردن بعضی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

ماندگاری اثرات بوتاکس

در حالت طبیعی اثرات بوتاکسی که هدف از انجام آن جوانسازی پوست است از 4 الی 6 ماه بعد از تزریق ماندگاری دارد. البته باید این را هم در نظر داشت که مولفه های دیگری مثل محل تحت درمان قرار گرفته، میزان بوتاکس تزریقی، سن، انعطاف پذیری پوست، عمق چین و چروک ها یا خطوط پوستی هم در ماندگاری اثرات بوتاکس نقش مهمی خواهند داشت.

برای مثال در صورتی که بوتاکس برای درمان چین و چروک خیلی عمیق استفاده شود، احتمال اینکه به طور کامل محو نشود و علاوه بر این، احتمال سریعتر از بین رفتن اثرات بوتاکس بیشتر را بیشتر می کند.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌شود؟

انجام هر جلسه تزریق بوتاکس در واقع تضمینی است برای اینکه احتمال ماندگاری تاثیر تزریقات بالا برود. به این دلیل که بوتاکس موجب فلج شدن عضلات می گردد؛ در نتیجه برای مدت 4 الی 6 ماه نمی توانید از این عضلات استفاده کنید.

به این دلیل که اگر عضله ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد، به تدریج تحلیل می رود و جحم اش کمتر می شود در نتیجه فاصله میان تمدید تزریق ها امکان دارد طولانی تر گردد.

هر چند وقت یکبار می‌توان بوتاکس کرد؟ شما می توانید در این باره با پزشکتان مشورت کنید و نظر او را هم جویا شوید.

با این وجود بهتر است که تزریق بوتاکس در فواصل زمانی کوتاه تر از 3 ماه انجام نشود؛ زیرا در غیر اینصورت ممکن است که بخاطر مقاوم شدن بدن شما در برابر سم بوتولینوم درمان بوتاکس دیگر مثل دفعات قبلی اثربخشی نداشته باشد.

به طور معمول چقدر زمان لازم است تا بوتاکس اثر کند

بعد از تزریق بوتاکس صورت، به طور معمول بین 3 الی 10 روز طول خواهد کشید تا تاثیر بوتاکس نمایان گردد.

بوتاکس از چه چیزی ساخته شده است؟

در علم پزشکی به ماده ای که از سم بوتولینوم نوع Aاستخراج می گردد، بوتاکس گفته می شود. با تزریق بوتاکس صورت فلج موقتی عضلات و از بین رفتن چین و چروک های پوستی برایتان اتفاق می افتد. ممکن است شما از این موضوع مطلع نباشید  که ایجاد چین و چروک های متحرک صورت، حرکت عضلات آن از مهم ترین علل ایجاد خطوط به محسوب می شود. بنابراین، تزریق بوتاکس صورت موجب می شود خطوط و چین و چروک های آن از بین بروند.

بوتاکس صورت شیوه ایست کم تهاجمی و مطمئن برای جوانسازی پوست که همین امر باعث شده تا توجه متقاضیان زیادی را به خود جلب کند و به عنوان شیوه ای کارساز و با درصد موفقیت بالا به رفع خطوط ظریف و چین و چروک های صورت کمک می کند.  

بوتاکس از چه چیزی ساخته شده است؟

شما می توانید با تزریق بوتاکس بجز برطرف چین و چروک ها خطوط دیگر مانند خط اخم و خطوط افقی پیشانی را نیز برطرف کند. داشتن پوست صاف و جوان شدن آن یقینا حسی دلپذیر و خوشایند را در شما بوجود می آورد.

 اکنون توجه شما را به چند نکته دیگر جلب می کنیم:

 • در آمریکا مطابق تجربه ها و بازخورد های بدست آمده و طی سالیان 1989 تا 2003 مشاهده شده است که تعداد کسانی که بعد از تزریق بوتاکس صورت دچار عوارض جانبی شدید شده اند بسیار پایین آمده است، به صورتی که از میان آن ها فقط 36 نفر ذکر شده اند و 13 نفر به دلیل مشکلات زمینه ای دچار این عوارض شده اند. این مورد به ما نشان می دهد که حجم قابل توجهی از مشکلات بوجود آمده پس از تزریق بوتاکس کاملا با این داروی تزریقی غیرمرتبط است.   

 • مطابق آمار های بدست آمده، تنها در مورد 3 درصد از بزرگسالان که بوتاکس صورت انجام می دهند، احتمال بروز عوارض جانبی شدید هست. دلیل این امر هم در بیشتر موارد مراجعه به اشخاص ناشی و غیر پزشکی است که توجهی به کیفیت مواد مورد استفاده در تزریق ندارند.
 • تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که درصد ریسک این نوع تزریق بوتاکس که به منظور زیبایی انجام می شود، نسبت به عوارض ناشی از کاربرد های درمانی، خیلی کمتر است. طبق آمارها حدودا همه کسانی که دچار عوارض شدید شده اند، تزریق بوتاکس آن ها با هدف درمان بوده است.
 • میزان دوز بوتاکس بکار رفته برای خطوط پوستی خیلی کم است، این در حالی است که در موارد درمانی از بوتاکس با دوز بالاتری استفاده می گردد. همین امر موجب می شود ریسک وقوع عوارض جانبی خطرناک افزایش پیدا کند.

بوتولینوم نوع A چیست؟

جالب این است که بدانید در ساخت انواع داروهای تزریقی، بوتولینوم نوع A نقش بسزایی دارد و امروزه تقریبا در همه این نوع داروها یافت می گردد. این ماده چون سمی است و همانطور که گفته شد همانند نوعی بی حس کننده برای اعصاب عمل می کند و باعث از کار افتادن موقتی عضلات می شود. در حالت نرمال عضلات با دریافت پیام عصبی از طرف مغز و به کمک اعصاب حرکتی دچار انبساط و انقباض می شوند.

حالا اگر در یکی از عضلات بدن که ارادی هم هستند مانند عضلات صورت، سم بوتولینوم تزریق گردد، عملکرد عصب حرکتی دچار اختلال می شود و آن عضله فلج خواهد شد. بد نیست این را بدانید که این سم به طور طبیعی و بوسیله باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید شده که خیلی هم خطرناک و کشنده است. به صورتی که میزان کمی از آن به سادگی می تواند یک انسان را از پا دربیاورد.

دکتر محمدرضا عرب

فارغ التحصیل فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1399 فارغ التحصیل تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1388 فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان سال 1381 سابقه 5 سال جراحی های متعدد و موفق در زمینه جراحی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *