قبل از حضور با شماره های مطب در تماس باشید

/ دکتر محمدرضا عرب / تزریقات زیبایی / تفاوت ها ژل و فیلر چیست؟
تزریق فیلر

تفاوت ها ژل و فیلر چیست؟

آنچه می خوانید...

از تزریق فیلر چه می‌دانید ؟ در گذشته با افراد بیشتری رو به رو می‌شدیم که در ظاهر صورتشان چروک‌های ریز و درشت زیادی می‌دیدیم.

به مرور زمان روشی مد شده بود که برای پوست کلاژن سازی می‌کردند که در طی این روش کلاژن را از حیوان می‌گرفتند و چون از ماده‌ای خارجی، غیر از بدن خودمان بود، گاهی حساسیت‌های شدید ایجاد می‌کرد.
در همان زمان ها روشی هم ایجاد شد که چربی را از ناحیه‌ای از بدن مثل پا برمی‌داشتند و به خطوط صورت تزریق می‌کردند، اما این روش ممکن بود مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند  در نهایت دردسر ساز شود.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص تزریق فیلر یا همان ژل صحبت کنیم و کاربرد های آن را به شما بگوییم. پس در ادمه این مقاله با ما همراه باشید.

 

تزریق فیلر

 

چرا از فیلر استفاده کنیم ؟

انسان در زندگی، پیاپی به سمت زیبایی و کمال‎‌گرایی در حرکت است. زمانی در آینه به خود می‌نگرید و می‌پرسید این همه چروک و خط و خطوط کی ظاهر شده اند؟ باید چیکار کنیم که پوستمان بدون درهم‌ریختگی و بدون افتادگی باشد؟ اینجاست که بعد از تحقیقات فراوان با روش تزریق فیلر آشنا می‌شوید.

فیلر درواقع نوعی ماده مصنوعی است که برای تغییر در صورت ، پر کردن چروک و حجیم کردن استفاده می‌شود. با استفاده از این روش در همان ساعات ابتدایی نتیجه کار را می‌بینید و لذت می‌برید. از مزیت‌های این روش این است که دوران نقاهت ندارد و به راحتی بعد از تزریق فیلر، به کارهای روزمرتان ادامه دهید.

 

انواع فیلر

فیلر‌ها به دو دسته فیلر موقت و فیلر دائم دسته بندی می‌شوند. درصد استفاده از روش فیلر موقت خیلی بیشتر از فیلر دائم می‌باشد. مدت ماندگاری فیلر موقت حدودا 18 ماه است . فیلر دائم کمتر استفاده می‌شود زیرا اگر شخص از تزریقش راضی نباشد یا پشیمان شود، کاری از دست پزشک بر نمی‌آید.

 

فیلر از چه موادی تشکیل شده ؟

در واقع فیلر ها یا ژل ها تشکیل شده از مواد گوناگونی هستند که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

اسید هیالورونیک 

اسید هیالورونیک ماده‌ای‌ست که با بدن سازگاری دارد. به طور معمول در بدن انسان وجود دارد اما به مرور زمان با افزایش سن ، نیز کاهش پیدا کرده و از بین می‌رود. این نوع تزریق فیلر بیشتر از موارد دیگر استفاده می‌شود و بین 6 تا 12 ماه ماندگاری دارد. قبل از تزریق از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

پلی ال لاکتیک اسید 

از این مورد برای چین و چروک‌های عمیق استفاده می‌شود. ماندگاری‌اش حدود 2 سال و برای بدن ضرر ندارد. کلاژن‌ها را برای ساخت تحریک می‌کند.

کلسیم هیدروکسیل اپاتیک 

این ماده کلاژن ها را برای ساخته شدن تحریک می‌کند و جزو روش های ماندگار است. برای خطوط و چروک عمیق استفاده می‌شود.

تزریق فیلر در کدام نواحی صورت می‌گیرد؟

امروزه فیلر حتی برای پوست دست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و می تواند در نوبه خود بسیار مناسب باشد.

از دیگر کاربرد های فیلر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

فیلر پیشانی 

آقایان و بانوان از این روش می‌توانند استفاده کنند. برای از بین بردن خطوط ریز و درشت پیشانی ، خطوط اخم و چروک‌هایی که حین خوابیدن روص صورت می‌افتند و حتی بوتاکس هم برایشان سازگار نیست.

فیلر خط خنده

آقایان و بانوان از این روش برای برطرف سازی خط لبخندشان در دو طرف صورت استفاده می‌کنند.

فیلر لب 

لب بعضی افراد دارای نواقصی است. به طور مثال یک طرف بالای لب از سمت دیگر بزرگتر یا مواردی از این قبیل که این روش در رفعشان موثر است و تا 12 ماه ماندگاری دارد. بعضی افراد دوست دارند لبهایشان بزرگ باشد و می‌توانند از این روش بی ضرر بهره ببرند.

فیلر گونه 

این روش باعث تحریک کلاژن‌ها برای بازسازی می‌شود و در اثر کلاژن سازی گونه ها فرم گرفته و برجسته‌تر می‌شوند.

فیلر چانه 

آقایان و بانوان از این روش در فرم‌دهی به چانه خود استفاده می‌کنند.

فیلر زیر چشم 

برای رفع گودی و تورفتگی زیر چشم در آقایان و بانوان استفاده می‌شود.

فیلر خط اخم 

با افزایش سن در اثر جمع کردن پیشانی یا اخم کردن پوست میان دو ابرو دچار افتادگی و پر از چین و چروک می‌شود. از طریق تزریق فیلر به این ناحیه ، این نواقص برطرف خواهند شد.

فیلر بینی 

بعضی افراد تمایل به جراحی بینی ندارند یا دارای نقص بسیار کوچکی در بینی خود هستند با استفاده از این روش می‌توانند، قوز بینی‌و ایردات ناحیه بینی خود را را رفع کنند.

روش انجام فیلر

در ابتدا پوست باید کاملا ضد عفونی و تمی شود. پس از آن  پزشک مکان‌هایی را که در جلسه‌های مشاوره‌ای تعیین شده است را علامت گذاری می کند و  در مرحله بعد تزریق فیلر را انجام و دوباره پوست را تمیز می‌کنند.

لازم است بدانید که تزیرق فیلر مدت زمان بسیاری به طول نمی انجامد انجام اما جهت انجام این کار و پیشگیری از بروز تهرگونه عوارض، بهتر است که به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نماید و تحت نظر پزشک به انجام این روش زیبایی بپردازید.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر از قسمت‌های مهم انجام این کار است. از جمله مرابت های لازم پس از تزریق فیلر عبارتند از:

  • نقطه‌هایی که تزریق داشته‌اند را تا حداقل تا دو روز فشار ندهید
  •  سعی کنید ماهیچه‌هایتان را به آرامی تکان دهید و بی‌حرکت رهایشان  نکنید.
  • از رفتن به استخر و جکوزی تا حداکثر چند روز خودداری نماید.
  •  دو الی سه روز مایعات گرم و داغ نخورید.
  • از ماساژ صورت بدون اطلاع پزشک جدا خودداری نمایید.
  • برای نوشیدن مایعات در هنگام تزریق فیلر لب از نی استفاده نمایید.

تفاوت فیلر و بوتاکس

لازم به ذکر است که هردو روش برای برطرف کردن چین‌ و چروک استفاده می‌شوند، اما با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و می توان گفت که مدت ماندگاری فیلر از بوتاکس بیشتر است.

بوتاکس درواقع نوعی آرام‌بخش عضلانی‌ست که وقتی به محلی تزریق می‌شود، عضله آن ناحیه را شل کرده و باعث بر طرف شدن چین و چروک‌ها می شود.

هم چنین لازم است بدانید که تزریق بوتاکس برای خطوط ریز تاثیری ندارد و فرم اصلی ناحیه بعد از زمان دو هفته‌ای از تزریق، نمایان خواهد شد.

تزریق فیلر برای خطوط ریز و درشت بسیار کاربردی‌ست و تقریبا از ماندگاری بالاتری نسبت به بوتاکس برخوردار است.

آیا خانم های باردار می‌توانند از روش فیلر استفاده کنند؟

در پاسخ به این سوال میبایست گفت که خیر.خانم های باردار تا پایان شیردهی بهتر است از فیلر استفاده نکنند و ریسک گرفتن عفونت در بارداریشان را افزایش ندهند.

قیمت تزریق فیلر

همان طور که ممکن است بدانید هزینه و قیمت تزریق فیلر بسته به ناحیه تزریق شده، نوع و برند فیلر، میزان تزریق فیلر و دستمزد پزشک دارای قیمت های گوناگونی است.

جهت اطلاع از هزینه تزریق فیلر پس از مراجعه به پزشک و گذارندن جلسه مشاوره از هزینه آن مطلع شوید.

 

 

دکتر محمدرضا عرب

فارغ التحصیل فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1399 فارغ التحصیل تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1388 فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان سال 1381

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *