قبل از حضور با شماره های مطب در تماس باشید

صفحه اصلی / زیبایی صورت / صفر تا صد جراحی زیبایی بینی
جراحی بینی

صفر تا صد جراحی زیبایی بینی

آنچه می خوانید...

آیا شما هم جزو متقاضیان جراحی زیبایی هستید؟ شما کدام روش را برای جراحی زیبایی بینی انتخاب کرده اید؟ همانطور که می دانید جراحی زیبایی بینی یا همان جراحی رینوپلاستی یکی از پرمتقاضی ترین جراحی های زیبایی است که در چند سال گذشته با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از روش های نوین برای جراحی بینی، این عمل یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود.

ممکن است شما قصد داشته باشید جراحی بینی انجام دهید، اما در خصوص تکنیک ها و نحوه جراحی جراحی اطلاعاتی نداشته باشید. از این رو لازم است اطلاعات کاملی درباره این جراحی پرطرفدار کسب کنید. ما در این مقاله به شما اطلاعاتی را در خصوص جراحی بینی به شما می دهیم و به شما کمک می کنیم تا بهترین تصمیم بدون هرگونه پشیمانی را بگیرید. 

جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی، یکی از پر طرفدار ترین جراحی ها است که در چند سال اخیر محبوبیت بسیاری بین عموم مردم یافته است. جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی انواع مختلفی دارد و با روش های گوناگونی صورت می گیرد. می توان گفت که جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی با هدف اصلاح و ترمیم  فرم بینی صورت می گیرد اما درصد بالایی از جراحی های بینی با هدف زیبایی صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که در برخی موارد ممکن است جراحی زیبایی بینی جهت رفع انحراف و پولیپ بینی و برطرف نمودن مشکلات تنفسی نیز انجام شود که به آن جراحی سپتوپلاستی گفته می شود.

 دلایل جراحی زیبایی بینی

اما به طور کلی در خصوص دلایل جراحی زیبایی بینی باید به مهم ترین موارد اشاره کرد:

 • اصلاح قوز بینی
 • عدم تقارن بینی
 • سوراخ های بزرگ بینی یا نوک پایین آن، به اصطلاح افتادگی نوک بینی
 • رفع اصلاح پل بینی، درواقع استخوان بینی شخص برآمدگی دارد
 • فرم بینی با کل اجزای صورت هماهنگی ندارد
 • نوک بینی روبه بالا است، به اصطلاح فرد بینی سربالا دارد

جراحی زیبایی بینی با چه روش های انجام می شود؟

جراحی زیبایی بینی بسته به نوع بینی هر فرد و میزان ضخامت پوست و استحکام استخوانی و غضروفی بینی با روش های مختلفی انجام می شود که این مسئله توسط متخصص جراحی پلاستیک تعیین می گردد.

تکنیک جراحی بینی بسته

در رویکرد جراحی بینی به روش بسته همان طور که اشاره شد، هیج گونه برشی در قسمت خارجی بینی زده نمی شود و در نتیجه جای هیچ گونه زخمی دیده نمی شود. بهترین جراح پلاستیک در تهران، به منظور بخیه  برش های داخلی که ایجاد کرده است از بخیه داخلی که جذبی است استفاده می  کند.

اما در این رویکرد جراح به مهارت بالایی نیاز دارد چرا که جراح از طریق برش های ایجاد شده در داخل سوراخ های بینی به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا می کند و در واقع دسترسی محدودی به استخوان و غضروف بینی دارد. این نکته را هم باید مدنظر داشت که در این رویکرد با وجود اینکه بیمار زودتر بهبود می یابد اما جراح در این روش به نسبت روش باز به مهارت بیشتری نیاز دارد تا بتواند به نتیجه مورد انتظار خود و بیمار دست یابد. در این تکنیک به دلیل اینکه جراح پلاستیک اشراف کامل به بینی ندارد، در واقع هیچ گونه برشی در قسمت خارجی بینی ایجاد نمی شود و به همین منظور جراح ضرورت دارد که مهارت و تبحر بالایی داشته باشد تا بتواند به نتایج پیش بینی شده دست پیدا کند.

هم چنین لازم به ذکر است که این روش برای همه افراد با هر نوع فرم بینی که داشته باشند، نتیجه رضایت بخشی ندارد. در واقع این تکنیک به همه افراد پیشنهاد نمی شود و  تنها افرادی که نیاز به اصلاحات جزئی در بینی خود دارند نتیجه ایده آلی خواهند داشت. در این روش به منظور دسترسی به قسمت داخلی بینی، پوست بینی کشیده می شود که این مسئله می تواند غضروف بینی را تحریک و دچار آسیب کند.

تکنیک جراحی بینی باز

در این روش جراح پلاستیک، با ایجاد یک برش از طریق پل کوچک یا همان سوراخ بین دو بینی، به قسمت داخلی بینی دسترسی پیدا می کند، پوست بینی از روی استخوان بینی کاملا برداشته می شود تا بتواند اصلاحات لازم را پیاده کند. این تکنیک به سبب اینکه جراح وسعت دیدی بیشتری دارد، در واقع اشراف کامل به تمام بینی دارد، رضایت بیشتری به همراه دارد و امروزه اغلب جراحی های زیبایی بینی به منظور ایجاد اصلاحات مورد نیاز از این روش جراحی استفاده می گردد.

لازم است بدانید که در روش جراحی باز به نسبت جراحی بسته میزان تورم وکبودی بیشتر است و دوران بهبودی و نقاهت پس از جراحی در این روش طولانی تر است.

جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

برای انجام جراحی زیبایی بینی، ابتدا بیمار باید بیهوشی شود. انواع بیهوشی در جراحی بینی بی حسی موضعی، تزریق وریدی و بیهوشی عمومی است که امروزه بیهوشی عمومی کاربرد بیشتری را دارد. بسته به روش جراحی، جراح برش های بینی را می زند. همانطور که گفته شد، در جراحی بینی باز برش ها در داخل و ناحیه زیرین بین دو سوراخ بینی زده می شود، در صورتی که در جراحی بینی بسته برش ها فقط در داخل بینی ایجاد می شود. سپس جراح تغییرات و اصلاحات مورد نیاز را روی بینی انجام می دهد. پس از اتمام کار بینی بخیه می خورد و گچ گرفته می شود.

انواع جراحی بینی

همان طور که گفته شد جراحی بینی بسته به نوع بینی هر فرد با روش گوناگونی انجام می شود و یکی از موارد بسیار مهم پیش از انجام جراحی بینی، تشخیص نوع بینی فرد است.

لازم است بدانید که انواع بینی اغلب بر اساس نوع پوست بینی و بافت غضروفی و استخوانی آنها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

بینی استخوانی

در حقیقت بینی استخوانی نوعی بینی است که دارای پوست نازکی در ناحیه بینی می باشد و از نظر بافت استخوانی و غضروفی بسیار مستحکم است. اغلب یکی از دلایل که افراد جراحی بینی استخوانی انجام می دهند، قوز و خمیدگی بینی است؛ زیرا که اغلب بینی های استخوانی دارای قوز بر روزی پل بینی هستند.

بینی گوشتی

بینی گوشتی نوعی بینی است که دارای پوست ضخیم در ناحیه بینی بوده و بافت استخوانی و غضروفی ضعیفی دارد. همچنین بینی های گوشتی اغلب دارای نوک بینی پهن و افتاده هستند. افتادگی نوک بینی در بینی های گوشتی به دلیل ضعیف بود غضروف ها و استخوان های بینی است. جراحی بینی گوشتی به دلیل وجود پوست ضخیم ممکن است از جراحی بینی استخوانی سخت تر باشد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی یکی از پر طرفدار ترین نوع جراحی در چند سال اخیر است. این نوع ا جراحی اغلب برای کسانی که دوست دارند پس از جراحی نیز بینی آنها حالت طبیعی داشته باشد بسیار مناسب است. در طی این جراحی بیشتر به رفع ایرادات و نقص بینی پرداخته می شود و تغیرات بسیاری بر ظاهر بینی اعمال نمی گردد.

جراحی سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی نیز یکی از روش های جراحی بینی است که در طی آن به اصلاح انحراف تیغه بینی پرداخته می شود. این جراحی برای رفع مشکلات تنفسی بسیار موثر است و می تواند کمک شایانی به فرد کند.

مزایای جراحی بینی

انجام جراحی زیبایی بینی می تواند با مزایای بسیاری همراه باشد و موجب بروز تغییرات بسیاری در ظاهر فرد شود.

برخی از مزایای جراحی زیبایی بینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اصلاح قوز بینی
 • تقارن در سوراخ های بینی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تغییرات در ظاهر فرد
 • بهبود جریان تنفسی

عوارض جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی نیز مانند اغلب عمل های زیبایی ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه باشد و اگر توسط پزشکی متبحر و با تجربه انجام نشود ممکن است مشکلاتی جدی را برای فرد به همراه داشته باشد.

برخی از عوارض جراحی بینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عفونت
 • خونریزی
 • واکنش به داروی بیهوشی
 • تورم
 • کبودی

قیمت عمل زیبایی بینی

همان طور که گفته شد جراحی بینی با روش های مختلفی صورت می گیرد و هرکدام از این روش ها هزینه و قیمت متفاوتی دارد.

در حقیقت می توان گفت که هزینه عمل جراحی بینی بسته به نوع بینی، میزان ایرادات بینی، روش جراحی بینی، هزینه بهیوشی، هزینه بیمارستان و کلینیک و دستمزد پزشک محاسبه می گردد.

لازم به ذکر است که جهت مطلع شدن از هزینه جراحی بینی پس از مراجعه به متخصص جراحی پلاستیک و گذراندن جلسه مشاوره، از هزینه و قیمت این عمل زیبایی مطلع شوید.

دکتر محمدرضا عرب

فارغ التحصیل فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1399 فارغ التحصیل تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1388 فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان سال 1381 سابقه 5 سال جراحی های متعدد و موفق در زمینه جراحی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *