قبل از حضور با شماره های مطب در تماس باشید

صفحه اصلی / زیبایی صورت / درباره عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی بیشتر بدانید…
جراحی-اتوپلاستی

درباره عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی بیشتر بدانید…

آنچه می خوانید...

افراد بسیاری وجود دارند که به دنبال جراحی پلاستیک برای بهبود ظاهر گوش های خود می باشند، زیرا بر این عقیده هستند که گوش هایشان ظاهر زیبا و جالبی ندارد یا نامتقارن می باشد. گوش های برخی دیگر نیز به علت آسیب دیدگی یا مشکلات مادرزادی ظاهر مناسبی ندارد. این مشکلات در ظاهر فرد تاثیر زیادی می گذارد و سبب ایجاد ناراحتی و از بین رفتن اعتماد بنفس در آن ها می شود. جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی، روشی است که در آن حالت گوش ها و همچنین سایز آن تغییر پیدا می کند. با استفاده از این جراحی می توان اندازه، محل و نسبت گوش به دیگر اعضا را اصلاح نمود. این روش راه حل بسیار مناسبی برای کسانی است که از ظاهر گوش خود به علل های مختلفی که ذکر شد رنج می برند. در این مقاله قصد داریم در مورد کاندیدی مناسب، مزایا، نحوه عمل جراحی، عوارض، هزینه و اقدامات قبل و بعد از جراحی زیبایی گوش مطالب مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه قصد انجام این جراحی را دارید یا می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

 

جراحی-زیبایی-گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

گوش، یکی از اعضای بدن است که در معرض دید دیگران قرار دارد. بنابراین زیبایی آن بسیار مهم است و می تواند اعتماد به نفس فرد را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از افراد از ظاهر نامناسب گوش خود در عذاب هستند و سعی می کنند آن را با استفاده از موی بلند و … بپوشانند. اما این راه حل موقتی است و این مشکل باید به طور دائم برطرف شود.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی، جهت رفع ایرادات ظاهری گوش مانند غیر قرینگی گوش ها، اصلاح سایز گوش، رفع گوش های برجسته و بیرون زده و… انجام می گیرد و می تواند تاثیر قابل توجهی در ظاهر افراد و اعتماد بنفس بیماران داشته باشد. با انجام جراحی گوش، می توان علاوه بر مشکلات ظاهری گوش، مشکلات مادرزادی را نیز برطرف نمود. اصلاح حتی جزئی ترین نافرمی ها می تواند سبب بهبود ظاهر و اففزایش اعتماد به نفس فرد شود.

 

کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی گوش

 

برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی می توانید به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه نمایید تا بهترین روش جراحی مناسب برای شما را پیشنهاد دهد و به نتایج مطلوب و مورد نظر خود برسید. به طور کلی عمل زیبایی گوش برای افرادی مناسب است که :

 • از سلامت کامل برخوردار باشند و به بیماری هایی که در بهبودی اختلال ایجاد می کنند، مبتلا نباشد.
 • افرادی که گوش های بیرون زده، بسیار بزرگ و غیر یکنواخت دارند.
 • کودکانی که رشد گوش ها به پایان رسیده است.
 • پرهیز از مصرف سیگار
 • اشخاصی که بیماری های زمینه ای درمان نشده نداشته باشند یا در گذشته عفونت های مزمن گوش درمان نشده ای نداشته باشند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه ای از عمل جراحی دارند.
 • مجموعه ای از مراقبت ها قبل و بعد از جراحی گوش وجود دارد که بیمار حتما باید طبق توصیه های پزشک عمل کرده و همه موارد را رعایت نماید.
 • کودکان باید 5 سال یا بیشتر سن داشته باشند، هنگامی که غضروف گوش کودک برای اصلاح، به اندازه کافی مقاوم شده باشد.

 

مزایای انجام جراحی زیبایی گوش

 

 • با استفاده از جراحی زیبایی گوش فرد به زیبایی طبیعی گوش دست پیدا می کند.
 • اعتماد بنفس افراد را افزایش می دهد.
 • جراحی بسیار ایمنی است و خطری بیمار را تهدید نمی کند.
 • ایرادات و نواقص گوش را برطرف می کند.
 • باعث بهبود شرایط فرد می شود.
 • سبب بهبود مشکلات مادرزادی گوش می شود.
 • شکاف های ایجاد شده در جراحی خیلی عمیق نبوده و به وضوح قابل مشاهده نیست.

 

اقدامات قبل از جراحی اتوپلاستی

 

اولین قدم قبل از جراحی گوش، انتخاب یک جراح زیبایی با تجربه و مورد اعتماد می باشد. در اولین مراجعه، پزشک سابقه بیمار را بررسی می کند از جمله وضعیت فعلی سلامت، سابقه بیماری های به ویژه بیماری های مرتبط با گوش و داروهایی که اخیرا مصرف کرده و …

در مرحله بعد پزشک گوش بیمار را معاینه می کند و مواردی نظیر محل قرارگیری گوش، شکل و اندازه آن را بررسی می کند. برای بررسی بیشتر، ممکن است نیاز به تصویربرداری از گوش باشد. بعد از انجام معاینات لازم است تا بیمار انتظارات خود را از عمل بیان کند و در مورد عوارض و خطرات احتمالی جراحی از پزشک خود سوال نماید. باید توجه داشته باشید که استعمال دخانیات از دو ماه قبل از قبل تا پایان دوران نقاهت ممنوع می باشد، زیرا سیگار سبب کاهش گردش خون در پوست و کند شدن روند بهبودی می شود.

 

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش

 

جراحی اتوپلاستی یا جراحی گوش، به صورت سرپایی و یا با بیهوشی تحت نظر پزشک انجام می شود. این جراحی به شما کمک می کند تا ظاهر آیده آلی بدست آورید، همچنین گوش ها دارای آناتومی طبیعی خواهند بود. اتوپلاستی به منظور تغییر شکل یک یا هر دو گوش انجام می شود. همچنین کوچک کردن لاله کوش و جراحی گوش گل کلمی مانند گوش کشتی گیران را نیز شامل می شود تا غضروف و پوست اضافه برداشته شود. برای انجام این جراحی، جراح پلاستیک ابتدا نسبت به ایجاد برش در یکی از نواحی پشت گوش یا درون چین های گوش اقدام می کند و اصلاحات مورد نیاز را اعمال می نماید و بعد از ایجاد تغییرات، برش ها باید بخیه زده شوند. در اکثر موارد بعد از بخیه؛ یک باند در دور سر، بر روی گوش ها می بندند که باید این باند تا چند روز بر روی گوش بیماران باقی بماند. معمولا این جراحی به دو ساعت زمان نیاز دارد و این زمان نسبت به ایرادات بیماران متغیر می باشد. جراحی گوش تاثیر بسزایی در زیبایی افراد دارد، دارای عارضه بسیار کمی است و فرد را دچار آزار نمی کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

 

 • تا حداقل دو هفته بعد از عمل جراحی از مصرف دخانیات و الکل خودداری نمایید، زیرا روند بهبودی را مختل می نماید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک جراح را به موقع و طبق دستور استفاده نمایید.
 • باید فردی به عنوان همراه در کنار شما حضور داشته باشد تا از شما مراقبت کند.
 • انجام هر گونه عملی که سبب خم شدن و وارد شدن فشار به گوش شود، ممنوع می باشد.
 • پس از جراحی، روی زخم ها پانسمان گذاشته می شود و بیمار جهت برداشتن پانسمان بعد از 5 روز باید به جراح مراجعه نماید. مراقب باشید که پانسمان خیس نشود.
 • حدود 5 روز بعد از عمل، فرد می تواند به زندگی عادی خود بازگشته و فعالیت های روزانه خود را انجام دهد.
 • از مصرف داروهایی که سبب اختلال در انعقاد خون می شوند خودداری نمایید.
 • به مدت حداقل یکماه بیمار باید از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی خودداری نماید.
 • در مورد زمان مناسب جهت شروع فعالیت های فیزیکی و حمام کردن باید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • معمولا یک هفته بعد از انجام جراحی، بخیه ها کشیده شده یا جذب می شوند.
 • در دوران نقاهت بهتر است به جای تیشرت های یقه دار از پیراهن دکمه دار استفاده شود تا در هنگام تعویض لباس، گوش ها تحت فشار قرار نگیرند.
 • پس از عمل از غذاهایی استفاده کنید که نیاز به جویدن ندارند و سعی کنید از غذاهای آبکی و مایعات استفاده کنید.

 

هزینه جراحی زیبایی گوش

 

هزینه عمل جراحی گوش به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرکت های بیمه، هزینه جراحی گوش را در صورت نقص عملکردی مانند مشکل در شنوایی یا نقص های مادرزادی مانند بدشکلی و ناهنجاری پرداخت می کنند. اما در صورتی که این جراحی برای زیبایی باشد، معمولا هزینه آن را تقبل نمی کنند. برای اطلاع از هزینه جراحی اتوپلاستی با دکتر محمد رضا عرب، فوق تخصص جراحی پلاستیک در تماس باشید.

 

عوارض جراحی زیبایی گوش

 

این عمل جراحی، مانند سایر جراحی های زیبایی، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. با انتخاب جراح با تجربه و حاذق می توان از بروز بسیاری از این خطرات جلوگیری بعمل آورد. همچنین علاوه بر انتخاب جراح زیبایی گوش، رعایت نکات بعد از جراحی گوش تاثیر بسیاری در جلوگیری از بروز عوارض آن دارد.

 

 

 

 

 

دکتر محمدرضا عرب

فارغ التحصیل فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1399 فارغ التحصیل تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1388 فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان سال 1381 سابقه 5 سال جراحی های متعدد و موفق در زمینه جراحی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *