قبل از حضور با شماره های مطب در تماس باشید

صفحه اصلی / زیبایی سینه / جراحی پروتز سینه چیست و چگونه انجام می شود؟
پروتز سینه

جراحی پروتز سینه چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

در چند سال گذشته با پیشرفت علم پزشکی در زمینه زیبایی جراحی زیبایی سینه و پروتز سینه محبوبیت بسیاری در بین خانم ها یافته است و سالیانه تعداد بسیاری از افراد  به انجام این  جراحی پروتز سینه می پردازند.

پروتز سینه در واقع روشی است که توسط آن به افزایش سایز سینه کمک می شود.

این جراحی زیبایی همواره می تواند جهت افزایش اعتماد به نفس خانم ها بسیار موثر باشد.

ممکن است شما هم جز افرادی باشید که می خواهید این عمل زیبایی را انجام دهید اما اطلاعاتی کامل از آن ندارید.

ما در این مقاله به شما در خصوص نحوه جراحی پروتز سینه، مزایا و معایب آن اطلاعاتی را با شما به اشتراک می گذاریم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پروتز سینه

جراحی پروتز سینه چیست؟

جراحی پروتز سینه یا همان ایپملنت سینه یکی از بهترین و کم عارضه ترین روش های بزرگ کردن سینه است که با استفاده از پروتز های مصنوعی انجام می گردد.

در طی این جراحی زیبایی با قرار دادن پروتز مصنوعی در زیر بافت سینه به افزایش حجم سینه کمک می کنند.

لازم است بدانید که همواره پورت هایی که برای این جراحی استفاده می شود از نظر شکل، سایز و جنس با یکدیگر متفاوت هستند که برای انتخاب آن به شما توصیه می شود که طی جلسه مشاوره به پیشنهاد جراح توجه ای ویژه داشته باشید زیرا که پزشک به دلیل تجربه بالا در این زمینه و بررسی شرایط شما می تواند بهترین و مناسب ترین نوع پروتز را برای شما انتخاب نماید.

هم چنین لازم است بدانید که این جراحی زیبایی برای بازسازی ظاهر سینه پس از خارج سازی سینه به دلیل برخی مشکلات نظیر سرطان سینه نیز مفید است. بیشتر بخوانید: پیکرتراشی

پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

همان طور که گفتیم جراحی پروتز سینه یکی از روش های جراحی زیبایی سینه است که در ظی آن پزشک متخصص جهت کار گذاری ایمپلنت در سینه، به ایجاد برش در ناحیه سینه می پردازد.

پزشک متخصص با ایجاد برش در نواحی مختلف سینه امکان دسترسی خود را جهت کار گذاری ایمپلنت فراهم می کند.

لازم است بدانید که برش های ایجاد شده برای کار گذاری ایمپلنت سینه با توجه به شرایط سینه و تشخیص پزشک انواع مختلفی دارد و در نواحی و نقاط متفاوت  ایجاد می شوند که  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محل چین های زیر پستان

قسمت زیر بغل

دور هاله ی سینه

انواع مدل پروتز سینه

یکی از عواملی که تاثیر بسیاری در نتیجه جراحی پروتز سینه دارد انتخاب درست پروتز سینه است.

به همین منظور نیز به شما توصیه می شود که جهت انتخاب صحیح نوع پروتز و دستیابی به نتیجه دلخواه خود در طی جلسه مشاوره با پزشک، تمامی خواسته ها و اهدافتان را از انجام جراحی پروتز سینه با پزشکتان در میان بگذارید.

لازم است بدانید که امروزه انواع مختلفی ایمپلنت وجود دارد که هرکدام از آن ها با توجه به ویژگی هایی که دارند می توانند ظاهری متفاوت به سینه های شما ببخشند.

همان طور که گفتیم ایمپلنت سینه را بر اساس جنس ماده پر کننده  و شکل و می توان به چند دسته تقسیم نمود که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

پروتز سالین

پروتز های سالین یا آب نمکی پروتز هایی هستند که حاوی محلول آب و نمک هستند و برای جایگذاری این نوع پروتز برش کوچیکی بر روی سینه ایجاد می شود.

پروتز سیلیکونی

پروتز های سیلیکونی نوعی پروتز هستند که حاوی ژلی هستند که در اصطلاح به آنها پروتز های ژلی نیز گفته می شوند.

یکی از مزایای این گونه از پروتز های این است که پس از قرار دادن آنها در سینه، در هنگام لمس سینه کاملا به سینه طبیعی شباهت دارند.

اما لازم است بدانیدکه جهت جایگذاری این پروتز به ایجاد برش بزرگتر در ناحیه سینه نیاز است.

شکل پروتز سینه

همان طور که گفتیم پروتز های سینه از نظر شکل نیز انواع مختلفی دارند و به دو دسته تقسیم می شوند:

پروتز های گرد

پروتز های گرد اغلب جهت حجم دهی بیشتر مناسب تر هستند؛ زیرا که این گونه از پروتز موجب حجم دهی قسمت بالایی و زیرین سینه می شوند.

این نوع از پروتز اغلب برای کسانی که به سینه هایی برجسته علاقمند هستند مناسب تر است.

پروتز های اشکی

پروتز های اشکی اغلب شبیه به سینه های طبیعی هستند و در قسمت بالایی پهنای بیشتری دارند.

استفاده از این پروتز بیشتر برای افرادی که دچار افتادگی سینه هستند و سینه هایی نا متقارن دارند مناسب است.

جراحی پروتز سینه چه مزایایی دارد؟

جراحی پروتز سینه می تواند به رفع ایرادات سینه و افزایش اعتماد به نفس فرد کمک شایانی کند و فرد پس از انجام این جراحی از ظاهر خود احساس زضایت پیدا کند.

برخی از مزایای پروتز سینه عبارتند از:

 • برجسته و پر کردن سینه ها
 • رفع عدم تقارن سینه
 • بهبود افتادگی سینه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود تعادل اندام
 •  

عوارض پروتز سینه

ممکن است پس از جراحی پروتز سینه فرد دچار برخی عوارض شود که این عوارض ممکن است موجب نگرانی افراد شود.
برخی از عوارض این جراحی عبارتند از:

 • قرمزی پوست اطراف سینه
 • تورم سینه
 • احساس سوزش
 • درد
 • کبودی

روتین مراقبت‌های دوران نقاهت بعد از پروتز سینه چیست؟

روندی که در زیر به آن اشاره شده است، روند روتینی است که اکثر بیماران پس از جراحی با آن روبه‌رو می‌شوند. به همین سبب، مطالبی که در ادامه آورده می‌شود، مواردی است که پس از جراحی سینه رخ خواهد داد. همچنین، مراقبت‌های لازم و راهکارهای کاهش درد و استرس بیمار پس از جراحی نیز به تفکیک هفته قید شده است.

·         هفته اول

در هفته اول پس از جراحی پروتز سینه، شما احساس درد خواهید داشت. همچنین تورم و کبودی نیز ممکن است رخ دهد که جای نگرانی نیست. ممکن است مایعاتی از محل زخم نشت کنند که طبیعی است.

داروهای مسکن و ضدالتهاب‌ها اصلی‌ترین نیاز شما در طول این هفته است. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، به هیچ‌وجه از بازوهای خود استفاده نکنید. برای کاهش درد و تورم علاوه بر مسکن، می‌توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. در این دوران به هیچ‌وجه از کمپرس گرم استفاده نکنید.

همچنین بهتر است کمپرس سرد را مستقیم بر روی پوست قرار ندهید؛ چرا که پوست هنوز بی‌حس است. در این دوران اصلا از آسپرین استفاده نکنید.

در این هفته سعی کنید به هیچ‌وجه به روی شکم و پهلو نخوابید. اگر خوابیدن نشسته برای شما مقدور نیست؛ با استفاده از بالش زاویه‌ای به کمر خود دهید. به نحوی که کمر، سینه و سر بالاتر و پایین تنه پایین‌تر باشد. بهتر است با بالش، حائلی نیز درست کنید تا در زمان خواب به طرفین نچرخید.

در آغوش گرفتن نوزاد و کودک هم برای شما ممنوع است و برای نگهداری از آن‌ها بهتر است از دیگران کمک بگیرید.

اگر ورزشکار هستید به هیچ وجه به سمت فعالیت‌های بدنی نروید که تاثیرات بسیار مخربی بر بدن شما دارد.

·         هفته دوم

نسبت به هفته اول، تورم و درد بعد از پروتز سینه کاهش نسبی خواهد داشت. کم کم به وجود پروتز در سینه خود عادت خواهید کرد. ممکن است در این هفته دیگر نیازی به مسکن نداشته باشید. به هیچ‌وجه فعالیت‌هایی را که گردش خون را در بدن شما افزایش می‌دهند، انجام ندهید.

·         هفته سوم

اکثر بیماران در هفته سوم به مسکن نیاز ندارند و تورم تا حد بسیار زیادی از بین رفته است؛ پس از این مدت می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید و در صورت شاغل بودن، به محل کار خود برگردید. پیاده‌روی ۳۰ دقیقه در روز در این هفته برای بیمار بلامانع است.

·         هفته چهارم

معمولا پس از یک ماه از جراحی پروتز سینه، اعصاب فعال شده و بی‌حسی در بدن از بین می‌رود. در این بازه ممکن است حس سوزن سوزن شدن کمی شما را بیازارد. معمولا این موضوع با درد همراه نیست و بهتر است که از مسکن استفاده نکنید. در صورت بروز موارد خارج از تحمل شما، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تا پایان هفته چهارم معمولا بخیه‌ها را نیز کشیده‌اند. در صورتی که شغلتان به فعالیت بدنی نیاز دارد، حتما پس از سه الی چهار هفته آن هم با نظر پزشک جراح به کار خود برگردید. فعالیت‌های روزمره خود را می‌توانید به راحتی انجام دهید. اما همچنان ورزش و فعالیت بعد از عمل را به تعویق بیندازید.

توصیه می‌کنیم همچنان به سمت ورزش‌هایی که بالاتنه شما را درگیر می‌کند، نروید. فعالیت‌های سنگین، ورزش عضلات سینه، شکم، بازوها و شانه فشار زیادی را به بدن و پروتز شما وارد می‌کند.

در این بازه بهتر است اجسام سنگین نیز بلند نکنید.

    هفته‌های پنجم تا هفتم

معمولا تا این بازه زمانی، درد به طور کامل کاهش پیدا کرده است و شما نیازی به استفاده از مسکن ندارید. تورم احتمالا به طور کامل فروکش کرده و می‌توانید فعالیت‌های خود را همچون زمان پیش از عمل انجام دهید. معمولا اسکار جراحی تا حد بسیار زیادی رفع شده است. حس گرفتگی که پیش از این روی قفسه سینه خود احساس می‌کردید، به طور کامل رفع شده و بدن شما به وجود پروتزها عادت کرده است.

برای انجام فعالیت‌های ورزشی پس از هشت هفته محدودیتی وجود ندارد. توصیه می‌کنیم ورزش را با حرکت آرام و بدون وزنه شروع کنید و در طول چند هفته وزنه اضافه کرده و آن را سنگین‌تر کنید. این موضوع باعث می‌شود تا عضلات سینه کم کم به فشار عادت کرده و باعث بروز مشکل در پروتزها نشوند.

توجه داشته باشید که تمام مواردی که به عنوان توصیه بیان شده است بر اساس میانگین دوران نقاهت بعد از پروتز سینه بیماران مختلف بوده است. به همین دلیل برای انجام هرگونه فعالیت ورزشی و شدید بدنی مرتبط با مشاغل نیاز است تا از قبل با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که تفاوت در بدن افراد باعث می‌شود دوران نقاهت افراد نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

بهتر است در دوران نقاهت و پس از آن زمانی‌که می‌خواهید ورزش کنید، حتما از سوتین‌های ورزشی محکم استفاده کنید. فعالیت بدون سوتین مناسب بعد از عمل پروتز ممکن است باعث افتادگی پروتز شود. بیشتر بخوانید: جراحی ترمیمی بینی

رعایت نکات دوران نقاهت بعد از پروتز سینه به شما کمک می‌کند تا نتیجه بسیار بهتری از عمل جراحی خود داشته باشید. فراموش نکنید جراحی پروتز سینه مانند تمام جراحی‌های زیبایی اختیاری بوده و این شما هستید که انتخاب کرده‌اید تا برای زیبا شدن این جراحی را انجام دهید. به همین سبب، توصیه می‌کنیم با توجه و عمل به نکات و دستورالعمل‌های دوران نقاهت بعد از عمل، بدنی زیبا و خوش‌فرم را برای خود به ارمغان بیاورید.

قیمت پروتز سینه

قیمت جراحی پروتز سینه همواره به فاکتور های مختلفی بستگی دارد و هزینه این جراحی بسته به شرایط فرد، نوع پروتز استفاده شده، هزینه بیمارستان یا کلینیک، هزینه بیهوشی و دستمزد پزشک با هزینه های متفاوتی همراه هست.

شما می توانید جهت مطلع شدن از هزینه این جراحی پس از مراجعه به پزشک و پس از گذاراندن جلسه مشاوره از هزینه این جراحی مطلع شوید.

دکتر محمدرضا عرب

فارغ التحصیل فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1399 فارغ التحصیل تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1388 فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان سال 1381 سابقه 5 سال جراحی های متعدد و موفق در زمینه جراحی عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *