قبل از حضور با شماره های مطب در تماس باشید

صفحه اصلی / زیبایی سینه / عمل ژنیکوماستی چیست و چگونه انجام می شود؟
ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

غدد یکی از اجزا درونی بدن می باشند که در رشد برخی از اندام ها و همچنین تشکیل آناتومی نهایی بدن موثر می باشند. رشد غدد در بدن باید متناسب با رشد طبیعی و نرمال خود صورت گیرد، رشد بی رویه غدد باعث بروز مشکلاتی مختلف و متعددی می شود که می توان به بزرگ شدن بیش از حد اندام ها و …. اشاره کرد. ژنیکوماستی یکی از مشکلاتی می باشد که بر اثر رشد بیش از حد غدد در بدن ایجاد می شود. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص این مشکل و درمان آن به شما ارائه دهیم و هم چنین روش های درمان آن، عوارض آن، علائم و علت آن را بیان کنیم.

ژنیکوماستی-چیست

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی نوعی بیماری می باشد که در ناحیه قفسه سینه بروز می کند. به عبارت دیگر ژنیکوماستی نوعی اختلال می باشد که غدد های پستانی  را تحت شعاع قرار می دهد. این بیماری باعث رشد بی رویه سینه مردان و در نتیجه بزرگ شدن بیش از حد آن ها می شود.

رشد بی رویه و غیر طبیعی غدد پستان اغلب به دلیل عدم هماهنگی بین هورمون های استروژن و تستوسترون می باشد و  این مشکل ممکن است یکی از پستان ها و یا هر دو آن ها را تحت شعاع قرار دهد. این بیماری در هر رده سنی ممکن است بروز کند، اما اغلب در سنین کودکی، دوره بلوغ و گاهی در افراد مسن به دلیل تغییر سطح هورمون ها مشاهده می شود. بیماری ژنیکوماستی، بیماری حاد و خطرناکی نمی باشد اما ممکن است برای افرادی پذیرش این موضوع و کنار آمدن با آن راحت نباشد.

علل بروز ژنیکوماستی و یا بزرگی سینه مردان چیست؟

ژنیکوماستی و یا بزرگ شدن سینه مردان دلایل مختلف و متفاوتی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. همان طور که گفته شد یکی از دلایل بزرگ شدن غیر طبیعی سینه مردان، تغییرات طبیعی سطح هورمون های بدن می باشد. به عبارت دیگر عدم هماهنگی بین هورمون های استروژن و تستوسترون باعث بروز این بیماری می شود. هورمون استروژن در بدن زنان بیشتر از مردان تولید می شود و صفات زنانه را کنترل می کند اما هورمون تستوسترون مسئول کنترل صفات مردانه می باشد. هنگامی که هورمون استروژن در بدن مردان بیشتر از هورمون تستوسترون فعالیت کند منجر به بیماری ژنیکوماستی می شود.
 2. یکی دیگر از دلایل ژنیکوماستی می توان به مادرزادی بودن آن اشاره کرد. در حقیقت ژنیکوماستی مادرزادی به علت هورمون های استروژن و تاثیرات آن روی فرزند بروز می کند. تورم سینه در کودکان پسر تازه متولد شده اغلب بین سه تا چهار هفته برطرف می شود.
 3. یکی دیگر از دلایل بروز بیماری ژنیکوماستی و یا بزرگ شدن سینه مردان، تغییرات به وجود آمده در سطح هورمون ها در دوران بلوغ می باشد. ژنیکوماستی دوران بلوغ بسیار شایع می باشد. این نوع ژنیکوماستی نیاز به درمان ندارد و بعد از گذشت 6 ماه تا 2 سال برطرف می شود. ناگفته نماند ژنیکوماستی در دوران بلوغ در سنین 50 تا 69 سالگی دوباره بروز خواهد کرد که ممکن است برای برطرف شدن آن نیاز به درمان باشد.
 4. یکی دیگر از دلایل بزرگ شدن بی رویه و غیر طبیعی سینه در مردان می توان به تجمع چربی و چاقی در بدن آن ها اشاره کرد.
 5. یکی از دلایل بروز این بیماری علائم ژنتیکی و نشانه های وراثتی می باشد.
 6. نارسایی کبد و کلیه از دیگر دلایل بروز بیماری ژنیکوماستی خواهد بود.

علائم ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان چیست؟

بیماری ژنیکوماستی و یا بزرگ شدن غیر طبیعی سینه مردان علائم و نشانه های مختلفی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. تورم نوک پستان مردان یکی از نشانه ها و یا علائم بروز این بیماری می باشد.
 2. حساسیت لمسی پستان ها یکی دیگر از علائم و یا نشانه های بروز بزرگ شدن غیر طبیعی سینه مردان خواهد بود.
 3. احساس درد در نوک سینه و قسمتهای دیگر پستان از دیگر نشانه های این بیماری می باشد.
 4. در موارد نادر ممکن است از نوک سینه شاهد ترشحات باشید، با مشاهده چنین نشانه ای باید به پزشک مراجعه شود.

درمان ژنیکوماستی و یا بزرگ شدن غیر طبیعی سینه مردان چگونه انجام می شود؟

یکی از موثر ترین روش ها در درمان ژنیکوماستی، جراحی آن می باشد. جراحی ژنیکوماستی باید توسط بهترین جراحی پلاستیک انجام شود. در جراحی سینه جهت درمان بیماری ژنیکوماستی، پزشک متخصص برش کوچکی در ناحیه نوک سینه ایجاد می کند، سپس چربی های اضافی را از داخل آن خارج می کند. اغلب برای خارج کردن چربی ها در در طی جراحی ژنیکوماستی می توان از دستگاه لیپوساکشن  استفاده کرد و مدت زمان لازم جهت انجام این جراحی حدود 2 ساعت می باشد.
ناگفته نماند برای انجام جراحی ژنیکوماستی از بی حسی موضعی استفاده می شود.

باید ها و نباید های قبل از جراحی  ژنیکوماستی 

برای نتیجه بهتر و کاهش عوارض جراحی ژنیکوماستی باید نکات مختلفی را مد نظر قرار داد. به عنوان مثال :

 1. قبل از جراحی ژنیکوماستی بهتر است وزن خود را به حد مطلوب برسانید.
 2. قبل از جراحی ژنیکوماستی بهتر است در مورد دارو های مصرفی با پزشک خود مشورت کنید و پزشک را در جریان دارو های مصرفی خود قرار دهید.
 3. از مصرف سیگار به شدت پرهیز کنید.
 4. در صورتی که به دارو، غذا و یا ماده منحصر به فردی حساسیت و آلرژی دارید حتما در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید و پزشک را نسبت به حساسیت و آلرژی خود مطلع کنید.
 5. قبل از انجام جراحی به رژیم غذایی خود توجه کنید. تقریبا از 1 هفته قبل از انجام عمل جراحی ژنیکوماستی از مصرف خوراکی هایی مانند سیر که باعث لخته شدن خون می شود خودداری کنید.

انجام عمل جراحی ژنیکوماستی برای جه کسانی مناسب می باشد ؟ 

عمل جراحی ژنیکوماستی برای برخی  افراد مناسب می باشد و این افراد کاندیدای مناسب تری برای انجام این جراحی هستند.

از جمله افراد مناسب برای جراحی ژنیکوماستی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. افرادی که از لحاظ جسمی سالم می باشند.
 2. افرادی که رشد تکاملی خود را طی کرده اند و سینه آن ها به صورت کامل رشد کرده است.
 3. از دیگر افرادی که می توانند برای جراحی ژنیکوماستی اقدام کنند، افرادی می باشند که از کشیدن سیگار و همچنین مصرف دخانیات خودداری می کنند.
 4. افرادی که به بیماری قلبی مبتلا نمی باشند، می توانند برای جراحی ژنیکوماستی اقدام کنند.

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

عوارض این عمل شامل سه دسته زیر است:

 • عوارض عمومی عمل
 • عوارضی که به دلیل نداشتن تجربه کافی پزشک بوجود می‌آیند.
 • عوارضی که به دلیل رعایت نکردن مراقبت‌های پس از عمل توسط بیمار ایجاد می‌شوند.
عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

عوارض عمومی عمل

 • خطراتی که به دلیل بیهوشی بیمار ممکن است رخ دهند، احتمال رخ دادن آن‌ها پایین است. زیرا بیمار با نظارت کامل پزشک جراح و پزشک بیهوشی، بیهوش می‌شود و تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.
 • خونریزی پس از عمل یا هماتوم، این مشکل ممکن است در بعضی موارد در روزهای اول و دوم پس از جراحی بوجود آید.
 • ایجاد تغییر در نوک سینه و یا ایجاد حساسیت در سینه که می‌تواند موقت یا دائمی باشد. ممکن است بیمار دچار بی حسی در سینه‌ها شود که حتی می‌تواند 6ماه زمان طول بکشد.
 • جمع شدن مایعات در یک ناحیه یا سروما: این مورد هیچگونه خطری برای بیمار بوجود نمی‌آورد و تمامی آن به وسیله درن‌ها(لوله‌‎هایی هستند که با جلوگیری از تجمع ترشحات (خونابه،چرک و سایر عوامل مؤثر در عفونت) تخلیه می‌شوند.
 • داشتن درد در ناحیه سینه پس از چند روز کاملا برطرف می‌شود.

عوارضی که به دلیل نداشتن تجربه کافی پزشک بوجود می‌آیند

 • نامتقارن شدن اندازه و فرم سینه‌ها که در بیشتر موارد به یک جراحی ترمیمی نیاز دارد.
 • آسیب به ساختارهای عمیق‌تر مانند عصب‌ها، رگ‌های خونی، عضلات و ریه‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد و ممکن است موقتی یا دائمی باشند.
 • صدمه رساندن به ساختارهای زیرین و با عمق بیشتر  مثل عصب‌ها، رگ‌ها و حتی ریه‌ها که می‌تواند موقت یا دائمی باشد.
 • اسکار و یا به جاماندن جای بخیه‌ها

عوارضی که به دلیل رعایت نکردن مراقبت‌های پس از عمل توسط بیمار ایجاد می‌شوند

 • ایجاد عفونت در ناحیه برش به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی

بعلاوه ممکن است بیمار از نتیجه عمل راضی نباشد. بعضی از مردان پس از عمل از فرم و شکل سینه خود راضی نمی‌شوند. در نتیجه بهتر است پیش از اقدام به عمل جراحی بهترین جراح در این زمینه را پیدا کنید تا با این کار عوارض عمل را به حداقل برسانید.

اما بهتر است بدانید که این عوارض موقتی هستند و  در مدت زمان دو هفته بعد از عمل جراحی کاملا برطرف می شوند.

آیا داشتن خونریزی در عمل جراحی ژنیکوماستی می‌تواند خطرناک باشد؟

امکان دارد در حین عمل و یا پس از آن دچار خونریزی شوید. اگر خونریزی پس از عمل جراحی داشتید، نیاز به درمان فوری دارید و باید هرچه سریع‌تر خون جمع شده از بدن خارج شود. البته باید گفت چنین احتمالی خیلی نادر است و نباید نگران باشید. به منظور کاهش خطر لوله‌ای کوچک به نام درن به سینه‌ها وصل شده تا  هر گونه ترشح خونی اضافی را بیرون بکشد.  

در ایجاد برخی عوارض در عمل ژنیکوماستی، کیفیت رعایت نکات مراقبتی پس از عمل بسیار موثر است. توجه داشته باشید که انجام فعالیت‌های سنگین پس از عمل موجب خونریزی شده و ممکن است منجر به یک جراحی دیگر شود.

توصیه ما به شما این است که بعد از عمل جراحی حتما نکات و دستورالعمل‌های لازم را رعایت کنید و فعالیت‌ها و  یا کارهای سنگین فیزیکی تان را در این بازه زمانی کمتر نمایید. از هیچ نوع مکمل غذایی یا داروی گیاهی خودسرانه استفاده نکنید چون می‌تواند احتمال بروز خونریزی را بالا ببرد. این خونریزی ها در هر زمانی می‌تواند رخ دهد، اما در سه هفته اول احتمال بروز آن بیشتر است. پزشک ممکن است برای جلوگیری از لخته شدن خون در بدن شما داروهایی را تجویز کند.

نامتقارن شدن شکل سینه‌ها

این امکان هست که بعد از عمل جراحی متوجه تغییرات نامطلوبی در سینه خود شوید. برای مثال تغییر شکل نوک سینه‌ها یا اندازه سینه و غیره. احتمال دارد برای متقارن شدن فرم آن‌ها نیاز به جراحی دوباره داشته باشید.

عارضه نادر نکروز ارئولا

 پس از عمل این احتمال هست که جریان خون در نوک سینه‌ها از بین برود و خود این می‌تواند باعث از بین رفتن بافت‌های آن ناحیه شود و باعث ایجاد زخم و تاخیر در بهبودی شما شود که البته این عارضه بسیار نادر است.

عفونت

 با وجود اینکه عفونت جزو نادرترین عوارض این عمل جراحی به حساب می آید اما می‌تواند پس از عمل رخ دهد. به منظور جلوگیری از عفونت پس از عمل جراحی، مصرف آنتی بیوتیک‌ها، بستری شدن یا یک جراحی دیگر لازم است. همچنین اگر سابقه ابتلا به عفونت دارید، حتما  پیش از عمل با پزشک جراح در میان بگذارید.

هزینه عمل ژنیکوماستی

فاکتور های بسیاری در تعیین هزینه عمل ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه در مردان موثر هستند و هزینه این عمل جراحی بسته به شرایط فرد، هزینه بیهوشی، هزینه بیمارستان یا کلینیک و دستمزد پزشک دارای هزینه های متغیری است.

هم چنین لازم است بدانید که انجام عمل ژنیکوماستی تحت پوشش بیمه بوده و برای کاهش هزینه های این عمل می توانید از بیمه درمانی خود استفاده نمایید.

 

دکتر محمدرضا عرب

فارغ التحصیل فوق تخصص جراحی پلاستیک از دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1399 فارغ التحصیل تخصصی جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال 1388 فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان سال 1381

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *